inez
Projekt domu: Orzech
Powierzchnia: 235 m2
Koszt budowy (pod klucz): brak danych
Blog czytało - 32857 użytkowników
Wpisów - 42
Komentarzy - 15
Obserwuje - 9578
Oceń blog:
2017-03-06

ten wpis to ogólne info na temat systemu ogrzewania, poniważ sporo pytań otrzymuję różnymi drogami. zaznaczam, że to dość specyficzny system - nie wszędzie musi działać tak samo.

 

od samego początku było wiadomoże będziemy mieć ogrzewanie elektryczne. Ineziaki polecają grzejniki konwektorowe Atlantic - skądinąd słusznie głosząc że szkieletor jest tak mało energoczłonny, że nie ma sensu stosować jakichś wydumanych systemów CO - grzać wodę, potem rury, potem podłogę czy ściany. grzejniki elektryczne grzeją bezpośrednio powietrze. wychłodzony do 15 stopni dom o powierzchni użytkowej ok 200m2 w ciągu 10 minut uzyskuje 20 stopni. we wszystkich pomieszczeniach. oczywiście równie szybko da się go wychłodzić.

jak to u nas działa? założenie było takie, że dzielimy dom na dwie strefy - parter i poddasze, osobno podłączamy lazienki. wszystkie grzejniki (oprócz łązeienkowych) są podłączone do dwustrefowego sterownika atlantic digi pilot (oni mi nic nie płącą za reklamę) - ten sterownik tak naprawdę ma jedno zadanie - w określonych godzinach obniża temperaturę w strefach o 3 stopnie. czyli przechodzi w tryb tzw nocny. żeby było ciekawiej - tak naprawdę regulacja temperatury odbywa się indywidualnie na każdym grzejniku. każdy grzejnik ma swój potencjometr i czujnik temperatury z termostatem. oznacza to że w każdym pomieszczeniu mogę ustawić taką temperaturę jaka mi odpowiada (temperaturę komfortu) i to od tej indywidualnie ustawionej temperatury główny sterownik odejmuje 3 stopnie w godzinach nocnych. lub w środku dnia kiedy np. nikogo nie ma w domu. w zasadzie dopiero po pierwszej ziemie do mnie dotarło jak bardzo jest to wygodne - obecnie nie wyobrażam sobie innego układu.

 

dodatkowo - rekuperacja. czyli odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej. to się może wydawać niemożlwie, ale zdarzały się dni, kiedy temperatura na zewnątrz (czyli pod domem, w crawl space bo tam mamy czerpnię) była -5 stopni, a do domu nawiewane było powietrze o temperaturze +12 stopni. czyli 17 stponi rożnicy na plusie. nie trzeba chyba dodawać jakie to powoduje oszczędności na ogrzewaniu tegoż powietrza.

jeśli chodzi o koszty - niestety póki co nie mam osobno opomiarowanych obwodów z grzejnikami, być może przed kolejnym sezonem założe jakieś podliczniki, ALE: całkowite zużycie energii elektrycznej w roku 2016 (czyli pierwszym pełnym roku mieszkania) to 12471 kWh, koszt 6574,57 zł czyli średnio 547,88 / miesiąc. To jest zużycie obejmujące gotowanie, oświetlenie, wentylację, grzanie wody (CWU) i oczywiście ogrzewanie. z tego wyliczona energochłonność budynku to 66kWh/m2 powierzchni użytkowej i 57kWh/m2 powierzchni całkowitej.

czyli? jest nieźle? :)

 
KOMENTARZE 
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany.Budowa domów kanadyjskich pod klucz
Projekty domów szkieletowych
Kompleksowa obsługa


projekt i realizacja: papcomputer.pl